+90(533) 438 5336
PLUS MED CLINIC

Günümüzde Obezitenin Yeri

Günümüzde Obezitenin Yeri

Obezite bugün insanlığın geleceğini tehdit eder yaygınlığa ulaşmıştır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre son 35 yılda dünyada obezite oranı ikiye katlanmıştır. Yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanın yaklaşık 2 milyarı -vücut kitle indeksi 25'in üzerinde- fazla kilolu dur. Bunların 600 milyonundan fazlası, neredeyse her on kişiden biri -vücut kitle indeksi 30'un üzerinde- obezdir. 

Yine Dünya Sağlık Örgütü ne göre dünya nüfusunun çoğu, Obezite nin açlıktan daha fazla ölüme yol açtığı ülkelerde yaşıyor. Obezite kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, meme, rahim, kolon kanseri ve kas iskelet sistemi hastalıkları için major risk faktörü haline gelmiş durumda. 

Ne yazık ki toplumda obezitenin nedenleri ve tedavisi konsunda yanlış anlayışlar hakimdir. Fazla kilolu olmak keyfi bir tercih gibi, obezite tedavisi olmak da kozmetik amaçlı bir işlem gibi algılanmaktadır. Halbuki obezitenin biyolojik, psikolojik ve sosyal nedenleri vardır. Obezite kronik ve ciddi bir hastalıktır. Obezitenin tedavisi ise sağlıklı bir yaşam için hayati ve tıbbi bir gerekliliktir. 

İlk bakışta önlenebilir bir hastalık gibi görünmesine rağmen obezitenin genel nüfus içindeki oranı giderek artıyor. Son yıllarda hastalık derecesinde obez olan insanların tedavisi için yapılan sağlık harcamaları katlanarak büyüyor. Diyet ve egzersiz tedavileri obezite hastalarının %10'undan daha azında kalıcı başarı sağlıyor. Her yıl yüz binlerce obezite hastası ruhsal, bedensel ve sosyal iyilik halini yeniden kazanmak için daha etkin olduğu gösterilmiş olan ameliyat seçeneğine başvuruyor.

OBEZİTE VE DİYABET İÇİN KİŞİYE ÖZEL PROFESYONEL ÇÖZÜM SUNUYORUZ !

5 Şehir, 7 Hastane, 6 Genel cerrah, 2 Estetik cerrah, 1 Endokrinolog, 1 Psikolog, 1 Dermatolog ve 40 Diyetisyen