CLINIC +90 (850) 532 8224 / WhatsApp +90 (531) 630 9662 / GSM +90 533 438 5336
PLUS MED CLINIC

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite sorununu ortadan kaldırmak için yapılan, hastanın kilo vermesini ve olması gereken normal kiloda kalmasını sağlayan mide küçültme ameliyatlarına “ Bariatrik Cerrahi” denilmektedir. Obezitenin kalıcı tedavisinde en etkili yöntem bu cerrahilerdir. Ameliyat ile hastanın 40 - 100 kilo vermesi sağlanır ve yeniden kilo alımının önüne geçilir. Aşırı kilolu kişilerde sıklıkla görülen şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, eklem problemleri ve daha 40’a yakın hastalık cerrahi işlem ile birlikte hastanın kilo vermesiyle ortadan kaldırılabilir. 

Mide küçültme ameliyatı obezite sorunu yaşayan hastaların diyet, egzersiz ve ilaç tedavisine rağmen yeterli sonuç alınamadığında uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Mide küçültme ameliyatı adından da anlaşılacağı gibi midenin yaklaşık %80’lik kısmının cerrahi olarak çıkarılması esasına dayanır. Ameliyat sonrasında mide bağırsak sistemindeki açlık-tokluk ve kan şekeri kontrolü sağlayan hormonlar üzerinde büyük bir değişim sağlanır. Midenin küçülmesiyle birlikte daha az gıda ve kalori alınacağı için kişi doğal olarak zayıflamaya başlar ve obeziteden kurtulmuş olur. Ancak mide küçültme ameliyatının bazı şartları ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bazı kuralları olduğu unutulmamalıdır.

Mide küçültme ameliyatlarının sonuçları daha eski bir cerrahi seçenek olan gastrik bypasskadar hem hastanın kilo vermesi hem de diyabet gibi metabolik bozuklukların tamamen düzeltilmesinde veya iyileşmesinde etkili bir ameliyattır. Mide küçültme ameliyatındansonra düzelen metabolik bozukluklar kilo verme sürecinden bağımsız olarak gerçekleşir. Mide küçültme ameliyatı sonrasında kilo vermeye başlamadan diyabete bağlı yüksek kan şekeri düzeylerinin normale doğru yönelmesi, diyabet için kullanılan ilaçların ve insülinin tamamen veya kısmen bırakılması mümkün hale gelir. Mide küçültme ameliyatının gastrik bypass ameliyatına göre pek çok avantajı vardır.

Bunlar şöyle sıralanabilir;

* Fazla kilonun %50-60’ının kısa sürede kolaylıkla verilmesini sağlar
* Vücuda cerrahi yöntemle yabancı bir cismin adapte edilmesine gerek yoktur.
* Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk düzelir.
* Hastanede kalış süresi daha azdır.
* Mide bağırsak sisteminde gıda geçiş güzergahında bir değişiklik gerektirmez.

OBEZİTE VE DİYABET İÇİN KİŞİYE ÖZEL PROFESYONEL ÇÖZÜM SUNUYORUZ !

5 Şehir, 7 Hastane, 6 Genel cerrah, 2 Estetik cerrah, 1 Endokrinolog, 1 Psikolog, 1 Dermatolog ve 40 Diyetisyen